Aki egy napot is élt a XXI. században, az biztosan hallott már néhány szót a környezetvédelemről.
Nem is csoda, ugyanis napjainkban ez kiemelt kérdésnek minősül, hiszen rengeteg emberi tevékenység, fejlesztés most kezdi éreztetni a környezetre gyakorolt negatív hatását.
Ide tartozik például az autók károsanyag-kibocsájtása, ami növeli az üvegházhatást, továbbá a légszennyezettségre is jelentős mértékben rátesz egy lapáttal.
Persze az autók mellett említhetjük a műanyag bigyókat is, ugyanis ezek nem bomlanak le, így az útszélén eldobva elég változatos módon képesek tenni azért, hogy Földünk ne legyen egy szép hely.
Az őszintét megvallva nekem sajátos véleményem van a környezetvédelemről.
Természetesen azzal egyetértek, hogy fontos dolog tenni bolygónk megóvásáért, de sokszor érzem azt a hétköznapokban, hogy minden felelősséget a lakosságra próbálnak terhelni, pedig ezeket a gondokat jóval hatékonyabban lehetne kezelni fentről.
Gondolj csak bele, mennyivel hatékonyabb lenne, hogyha inkább biológiailag lebomló anyagokból készítenék a csomagolásokat ahelyett, hogy mindenkinek mondják, hogy tegyük a műanyagot a szelektív kukába?
Bármennyire is becsületesek vagyunk, legyünk őszinték: mindig lesz valaki, aki nem fogja megtenni, így sosem tűnik majd el a Földről szemét.
Ugyanez a gondolat alkalmazható az autókra is: ha lenne olyan alternatíva, mellyel környezetkímélőbbé lehetne tenni az egyéni közlekedést hosszútávon is, akkor biztosan többen választanák azt a környezetszennyező autók helyett.
Sajnos manapság nem hozhatunk olyan döntést, amivel ne éreznénk úgy, hogy hátrébb vagyunk: a komfortból kell leadni, ha a tömegközlekedést választjuk vagy a pénztárcánkat kell kiüríteni, hogyha valamilyen kényelmes elektromos járművet szeretnénk vásárolni.
Amíg ezekre a kérdésekre nem születik megfelelő megoldás és válasz, addig szerintem nem lehet jelentősen megreformálni a környezetvédelmi kérdéseket.
Persze addig is megtehetjük, ami tőlünk telik, hiszen összeadva a sok kicsi is sokra megy.
Ha mindenképp tenni szeretnénk a környezetünkért, akkor íme néhány ötlet, amivel hozzátehetjük a részünket ehhez a témához mi is.
- Cseréljük le a zacskókat és a szatyrokat egy környezetbarát alternatívára! Ilyenek például a vászonszatyrok és újrahasználható bevásárlószatyrok. Sőt, most már lehet kapni többször használható, szövetből készült zacskókat is, amelyekben remekül tárolhatjuk a gyümölcsöket és zöldségeket.
- Gyűjtsük szelektíven a hulladékot! A fentebb említett okok miatt sajnos nem lehet teljesen környezetbarát módon feldolgozni a hulladékot, de itt az is rengeteget jelent, hogyha mi beleadjunk a maximumot, és amit csak lehet, azt igenis szelektív módon gyűjtünk, hogy segítsük az újrahasznosítás folyamatát. A legtöbb településen már megoldott az ilyen hulladék külön szállítása, így plusz energiába nem kerül ez nekünk.
- Ahova lehet, menjünk gyalog vagy biciklivel! Ez nyilván nem megoldható az év minden napján minden helyen, de hosszútávon az is rengeteget jelent, hogyha legalább hetente néhányszor autó helyett gyalog megyünk a boltba vagy a munkahelyre.
- Vásároljunk tartós dolgokat! Jó, ez lehet, hogy túl általános tanács, de mindjárt megmagyarázom: kerüld az eldobható csomagolást, az eldobható tárolókat, palackokat és hasonlókat. Persze ezek jó része már újrahasznosítható, de még jobb, ha nincs mit újrahasznosítani. Egy minőségi üvegpalack például évekig szolgálhat Téged, de minimum addig, amíg össze nem töröd.
Hidd el, ha ezek közül néhányat bevezetsz az életedbe, akkor hosszútávon igenis sokat segítesz a bolygónknak! Ahogy fentebb is írtam, sok kicsi sokra megy: ha mindannyian csak ennyit teszünk a bolygónkért, akkor még sokáig élvezhetjük a szépségeit.