Környezetvédelem mellett a gyerekek fejlesztése a jövőnkért

A környezetvédelem számomra azért kiemelten fontos, mert a Föld az otthonunk, és felelősségünk vigyázni rá. Hiszen a természeti erőforrások nem kimeríthetetlenek, ezért tudatosan kell gazdálkodnunk velük, hogy a jövő generációi is élvezhessék a tiszta levegőt, a friss vizet és a gazdag élővilágot. Emellett az embernek harmóniában kellene élnie szerintem a természettel, nem kizsákmányolni azt, hanem folyamatosan figyelni rá.

Emellett személyesen is érzem a klímaváltozás hatásait. Míg emlékszem, hogy gyermekkoromban télen sokszor volt nagy hó, amiben tudtunk játszani, hóangyalt csinálni és hóembert építeni, mára évente alig van kétszer vagy háromszor valamennyi hó. Fontosnak tartom emiatt a fenntartható életmódot: igyekszem csökkenteni az ökológiai lábnyomomat, kevesebb hulladékot termelni, és támogatni azokat a kezdeményezéseket, amelyek a környezet védelmét szolgálják. Én hiszek benne, hogy minden apró lépés számít. Ha például szelektíven gyűjtjük a hulladékot, kevesebb műanyagot használunk, vagy helyi termelőktől vásárolunk, máris hozzájárulunk a természet megóvásához. Ha közösen cselekszünk, van esélyünk megőrizni bolygónk szépségét és élhetőségét a következő generációk számára is.

A környezetvédelmen túl egy másik területen is fontosnak tartom a tudatosságot, ez pedig a gyermekfejlesztés, különösen pedig a speciális igényű gyerekek fejlesztése fontos. Nem elég ugyanis az, hogy egy jó környezetet és bolygót hagyjunk a gyermekeinkre, hanem az is kiemelkedően fontos szerintem, hogy a gyerekeket felkészítsük minden lehetséges kihívásra, ami vár rájuk, hogy könnyebben tudjanak megküzdeni ezekkel a problémákkal. Ehhez fontos az, hogy megfelelő oktatást kapjanak, és megtanuljanak gondolkodni, innovatívan és nyitottan állni a problémák elé. Továbbá erkölcsi és etikai szempontból is fontos, hogy felkészültek legyenek, segítsék, ne hátráltassák polgártársaikat. Fontos azonban azt tudatosítani, hogy bizonyos gyerekeknek nem elég az iskolai oktatás, és az otthoni fejlesztés, hanem professzionális segítségre szorulnak, mint például amit a Mosolykulcs Fejlesztőháznál végeznek. Ezt mindenképp fontos időben felismerni és nem halogatni a segítség kérését, ugyanis annál hatékonyabb az ilyen gyermekek fejlesztése, minél korábban kezdjük meg.

Sajnos saját példa miatt lett ennyire fontos téma nekem a gyermekek fejlesztése. Ugyanis a nővérem első gyermekénél feltűnt nekünk, hogy lassabban fejlődik a mozgása, késnek azok a tipikus mérföldkövek, mint a felülés, kúszás, mászás és járás. Emiatt tanácsolták neki, hogy keressünk egy helyet, ahol professzionális fejlesztést kaphat. A hely, amire sikerült rátalálnunk, a Mosolykulcs Fejlesztőház volt. Azt tapasztaltuk, hogy nemcsak szakmailag állnak nagyon magas szinten, hanem emberségben is. Nagyon személyre szabott a programjuk, mindig a gyereket igyekszenek kezelni, nem csak a betegségét. Mióta odajárnak nővéremék, a gyerkőc teljesen beérte a kortársait, mintha sosem lett volna semmi baj a fejlődésével.

Összességében a nővérem lányának a fejlődésben való visszamaradottsága ráébresztett arra, hogy nem elég a környezetünkre figyelni, ha jót akarunk tenni a bolygónknak és a következő generációknak, hanem nagyon fontos, hogy a gyermekeinkre is megfelelően figyeljünk. Azáltal, hogy a fejlődésben visszamaradott gyerekek is megfelelő fejlesztést kapnak, hiszem, hogy nem csak ők járnak jól, hanem az egész társadalom is, hiszen olyan értékes emberekkel gazdagodunk így, akik egyébként a perifériára lennének szorulva. Emiatt nagyon nagyra tartom a Mosolykulcs Fejlesztőház munkáját, ahol az ott dolgozóknak pont ez a küldetésük: minden gyerek fontos és ha megfelelő fejlesztés kapnak, akkor fel sem lehet ismerni rajtuk, hogy nehézségekkel küzdöttek kiskorukban.