Fontos az energiatudatosság, hogy megvédjük a Földet

Biztosan nem én vagyok az egyetlen, aki aggódik a klímaváltozás miatt. A tudományos nézőpont szerint egyértelműen az emberi tevékenység áll a jelenség hátterében, ám az emberek egy része még mindig hajlamos elbagatellizálni a kérdést. Félő, csak akkor fogunk igazán észbe kapni, amikor már késő.

Pedig ez nem az unokáink problémája lesz, hiszen már a saját bőrünkön érezzük az éghajlatváltozás következményeit. Az olvadó jégsapkák miatt a tengerszint emelkedésnek indult, gyakoribbá váltak az áradások, veszélybe került a part menti ökoszisztéma.

Minden évben aszály pusztít és erdőtüzek csapnak fel, amelyeket szinte lehetetlen eloltani, és rengeteg élőlény halálát okozzák.

Magyarországon azt is megfigyelhetjük, hogy eltűnik az ősz és a tavasz, a nyarak pedig egyre hosszabbá és forróbbá válnak. Nem emlékszem, hogy gyerekkoromban valamikor is 40 fok fölé kúszott volna a hőmérő higanyszála, pedig ez ma már nem számít ritka esetnek.

Bár az idősebb korosztály nagyobb része nem aggódja túl a helyzetet, a fiatalság egyre tudatosabb, hiszen a drámai változások az ő életük alatt következnek be, és nekik kell majd megoldást találniuk ezekre a problémákra.

Megújuló energiával a fenntarthatóságért

Sok mindent tehetünk, hogy véget vessünk a bolygó kizsákmányolásának, és lépéseket tegyünk egy fenntarthatóbb jövő felé. Ezek egyike, ha szén és földgáz helyett megújuló energiaforrásokat használunk, mint a szél-, víz- vagy napenergia.

Az utóbbi években drasztikusan megnőtt azok száma, akik napelem rendszer telepítése mellett döntöttek, ami nem csoda az egyre emelkedő energiaszámlák miatt.

A Napelem Rendszer honlapja szerint 2005-ben csupán az ország energiafelhasználásának 4,5%-a származott megújuló erőforrásokból, 2015-re ez azonban 14,5%-ra nőtt, és ez a folyamat azóta is tart.

Nem csupán azért jó hír a napelem rendszerek terjedése, mert egyre több háztartás válik önellátóvá, ezzel tehermentesítve a villamosenergia hálózatot, de egy kicsit a bolygó is fellélegezhet. A szénégetés csökkenésével párhuzamosan egyre kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe, ami ugyebár az a gáz, ami elsődlegesen felelőssé tehető az üvegházhatásért.

A napelem rendszer működése

De hogyan lesz a napfényből energia? Bár a szemünk általában csak a napelem paneleket látja, mindez nem elegendő ahhoz, hogy a berendezéseinket ellásuk árammal.

A napelemeket elérő sugárzás hatására egyenáram termelődik, amit inverterrel kell átalakítani váltakozó árammá, hogy a háztartásban fel tudjuk használni.

Ez az inverter többféle szerepet is ellát; egyrészt típustól függően tárolja vagy a szolgáltatónak továbbítja a fel nem használt áramot, másrészt áramkimaradás esetén a teljes rendszert lekapcsolja, hogy ne keletkezhessen kár a napelemekben.

Jó befektetés

Egy napelem rendszer kiépítése nem csupán egy lépés a zöldebb jövő felé, hanem megtérülő pénzügyi befektetés. Ahogyan egyre inkább terjed a technológia, úgy az árak is lassan csökkenni kezdtek, nem beszélve arról, hogy az állam is rendszeresen nyújt támogatást napelem pályázatok keretében.

Ezzel szemben a rezsiárak folyamatosan emelkednek, márpedig amit ma kifizetünk villanyszámlára, azt sosem fogjuk visszakapni.

Bár nagy kiadásról van szó, csak egyszer kell a zsebünkbe nyúlni, hogy korszerűsítsük otthonunk energiaellátását. A napelem rendszerek ára 8-10 éven belül megtérül, de a gyártók garantálják, hogy ennél jóval hosszabb ideig, 25-30 évig is megbízhatóan teszik a dolgukat.

Már a vállalkozások is meglátták, érdemes napenergiába fektetni, hogy maximalizálják a profitjukat. A technológia térnyerését tovább bizonyítja, hogy mostanra egyre több közintézmény, iskola, kórház is napelemeket használ, ami azt jelenti, talán már nem kell sokáig várnunk, hogy egy energiatudatosabb korszakba lépjünk, megkímélve ezzel a bolygónkat.